Усвояването на изобразителни умения при детето върви успоредно с неговото психическо и двигателно развитие.
Ето основните етапи в развитието на детската рисунка съобразно възрастта на детето:
1. Доизобразителен период - до 2 години
За този етап са характерни нецеленасочени движения, определяни като тип "драсканици". Интереса на детето е насочен към самото действие, материала и неговите свойства. В рисунките няма образ, а спонтанно, импулсивно положени линии или петна.
Едно от важните открития, което детето реализира на възраст от една до две години е, че то започва целенасочено да оставя видими следи за своето присъствие в света. Драсканиците стават по-контролирани. Тревожен сигнал е, ако дете на тази възраст не проявява интерес към рисуването.
2. Периодът "начало на изобразителна дейност" се простира от 2 до 4 години. На възраст между 2 и 3 и половина години детето установява, че листа има край. То открива, че с линии, точки, петна може да обозначи конкретен образ. Първите осмислени изображения са хаотично разпръснати по листа – малкият художник рисува там, където има свободно място и върти плоскостта под удобен за него ъгъл.
С навършване на третата година безпорядъка се организира и започва да се контролира. Появяват се различни линии, комбинации от форми, които наподобяват геометрични тела. Линиите освен носители на посока и динамика се натоварват и със съдържание.
Три и половина - 4 години е възрастта, в която стартира формирането на пространствено мислене. Преминаването към конкретни образи се забелязва отчетливо към четвъртата година. Детайли, подробности и пояснителни елементи липсват. Характерни са лаконичните образи, а рисунките носят фрагментарност и диспропорциониране. На този етап децата се учат от повторението.
На 4 години детето е готово за преминаване към следващия период в рисуването. Индивидуалната работа с детето и разнообразните занимания подхранват въображението му. Голяма роля играе и личния пример.
3. Възрастта между 4 и 6 години е период, когато се обособява съзнателната изобразителна дейност. Той носи името "изобразителен".
Нарисуваното вече е разбираемо. Детето рисува същественото, значимото, важното за него. На този етап детето рисува знаци за определен предмет. Постепенно в рисунките се появяват ситуации и произтичащите от тях взаимодействия. Предмети и хора започват да "контактуват". Колоритът е чист, ярък, а образите подчертано плоскостни, оцветени напълно условно.
От 4 до 5 годишна възраст хоризонталната линия постепенно измества вертикалната. Това е свързано с идеята за времевото развитие. Развитието на детето на тази възраст е бурно - на 4 години прави квадрат, а на 6 години човешка фигура с детайли.
4. Периодът 7 - 12 години е възрастта, когато детето се опитва да рисува "като възрастен". Спецификата на рисунките отразява напълно обективни качества на предметите. Изобразителната дейност придобива изключително познавателен характер. Изградени са механизми за пространствено позициониране в листа, а при някои деца сe проявава траен интерес към рационално опознаване и отразяване на проблемите на преспективата.
Между 7 и 9 години изобразителната дейност е с познавателен характер. Между 8 и 9 години е възможно да се поставят задачи с цветови решения, които изискват прилагане на локални цветове. На 9 - 10 години децата все още се вълнуват от въпроса "какво рисуват", а не от това "как го изобразяват". На 11 години описателното отношение се заменя със аналитично - изобразително отношение.
5. Възрастов стадий 12 - 14 години
На тази възраст децата вече отразяват перспективата и трайно проявяват склонност към триизмерно изобразяване и обемност. След десетата година настъпват сериозни промени в развитието на формообразуването, цветоусещането, пространството и композиционното изграждане. Между 12 и 14 години насоченото наблюдение укрепва изключително много, развива се механичната и логическата памет. На тази възраст личността се стреми да изяви своите изобразителни възможности. След петнадесетата година затихват процесите, съпътстващи съзряването. Укрепват и се стабилизират психологическите потребности и категорично се очертават индивидуалните интереси.
Повече за спецификата на детската рисунка можете да намерите в книгата: Кодът на детската рисунка, С., 2017, с диск анализи и карти за арттерапия.